Slik lager du eplekake med punsjvaniljesaus

Punsj er en erkesvensk drikk som du bare får kjøpt i Sverige. Har du ikke det, kan du bruke snaps eller likør i stedet.

Oppskrift eplekake
© Styling: Cecilia Hagerling Larsson / Foto: Helén Pe

Eplekake med punsjvaniljesaus

Unngå å slå av skjermen

Ingredienser

2 biter

  • 20 g smør
  • ¼ dl sukker
  • ¼ dl lyst muscovadosukker
  • ½ egg
  • ½ dl hvetemel
  • ¼ ts bakepulver
  • ¼ klype salt
  • ¼ dl melk
  • rødstrø

Punsjstekte epler:

  • ¾ epler
  • ¼ dl punsj
  • ¼ smør
  • ¼ sukker

Vaniljesaus:

  • ¼ vaniljestang
  • ½ dl melk
  • ¼ dl punsj
  • ¼ dl kremfløte
  • ¼ dl sukker
  • eggeplommer
  • ¼ krm salt

Slik gjør du:

  1. Epler: Smør og en form, ca. 22 cm i diameter, og strø den med brødstrø. Sett ovnen på 175 grader. Fjern kjernene på eplene og skjær dem i cm-store biter. Stek dem med punsj, smør og sukker i en stekepanne. La punsj og sukker koke inn i eplene, de skal bli litt myke. Avkjøl.
  1. Visp smør, sukker og muscovadosukker lyst og luftig. Tilsett eggene, ett om gangen, og bland til en jevn røre. Bland mel, bakepulver og salt i en bolle. Rør melblandingen inn i røren vekselvis med melken. Rør inn halvparten av de stekte eplene, spar resten til pynt.
  1. Hell røren i formen. Stek midt i ovnen i 25–30 min., til kaken har fått litt farge. La kaken avkjøles.
  1. Punsjvaniljesaus: Del vaniljestangen på langs og skrap ut frøene. Ha frø og stang i en kjele sammen med melk, punsj og fløte. Kok opp. Ta kjelen til side og la stå og trekke i ca. 5 min.
  1. Visp sukker og eggeplommer luftig. Hell vaniljemelken i eggeblandingen og visp det sammen. Hell blandingen tilbake i kjelen og varm forsiktig opp mens du visper, til sausen holder 84 grader. Sil sausen. Ha i salt og avkjøl.
  1. Topp kaken med eplene du har lagt til side, og server med punsjvaniljesaus.
Eplekake med vaniljesaus
© Styling: Cecilia Hagerling Larsson / Foto: Helén Pe