Irina Smit har helt siden tidlig barndom likt å eksperimentere med ulike oppskrifter på kjøkkenet, så det lå vel egentlig i kortene at hun skulle bli kokk. Denne høsten gir hun ut boken «Happy Foods» som er proppet med fargerike og sunne oppskrifter.
Hun gir deg nå oppskriften på nydelige Hokkaido-fries.
Les mer om Irina og sunn mat du blir glad av her!
Hokkaido-fries
Jeg elsker gresskar! Det kan brukes både i dipper, pannekaker, sjokoladekaker og middagsretter. Det har en veldig rund og myk smak som gjør at det passer til så mye.
Jeg bruker mest hokkaidogresskar. Det er et lite, rundt og oransje gresskar som smaker absolutt best om høsten når det er i sesong. Man kan få tak i det resten av året også, det er flere norske bønder som dyrker det året rundt nå.
Hokkaido-fries har lenge vært en av mine absolutte favorittsnacks. De kan spises som et lite måltid slik de er, brukes i salater eller som tilbehør på et bord med masse småretter!
Antall: 2 porsjoner
Dette trenger du
1 hokkaidogresskar
2 ss kaldpresset olivenolje
1 ts himalayasalt
1 ts svart pepper
1 ss tørkede urter, f.eks. oregano eller rosmarin

Slik gjør du
- Skyll først gresskaret. Skjær av en liten bit på toppen og bunnen. Del det i fire deler og fjern kjerner og svampaktig vev i midten. Skjær det så i 1 cm tykke strimler. Legg dem på et bake-papirkledd stekebrett og ha over olivenolje, salt, pepper og tørkede urter.
- Stek ved 200 °C i 20 minutter. Ta dem ut etter 10 minutter i ovnen og snu dem. De skal bli brune i kantene og få en fin stekeskorpe. De er best når de er godt stekt, så stek dem litt mer enn 20 minutter hvis de trenger det. Pass på mot slutten, da de fort kan bli svidd.
- Avkjøl dem litt, da blir de mer sprø i kantene.
Server med en frisk avokado og myntedipp. Oppskriften får du nedenunder!

Tenk deg en tallerken full av fargerike grønnsaker, frukt og bær – da forstår du hva Irina Smit (35) mener med «Happy Foods». Fargerik mat gjør deg gladere, mener hun.
© Nancy BundtAvokado- og myntedipp
Dette er en tykk og litt «chunky» dipp som passer i salater, på toast, knekkebrød, til å dyppe grønnsaker i eller som tilbehør til en middag.

Antall: 4 porsjoner
Dette trenger du
3 dl grønne erter
2 avokadoer, skrelt og uten stein
4 ss limesaft
2 ss olivenolje
1 ts svart pepper
1 ts himalayasalt
En neve frisk mynte
En neve frisk koriander
Slik gjør du
- Ha alle ingrediensene i en foodprosessor eller i en bolle med stavmikser. Kjør den til en tykk dipp. Det gjør ikke noe om det er noen små biter i den.
- Smak eventuelt til med litt mer lime, salt eller pepper.