Her er Norges nye trend-grønnsak
Det er ikke hver dag det kommer en helt ny grønnsak på markedet, men er Flower Sprout – en krysning mellom rosenkål og trend-grønnsaken grønnkål.
Er du glad i kål, kan du glede deg over at det nå i høst kommer et helt nytt produkt på markedet. Flower Sprout er en helt ny grønnsak som er utviklet gjennom 15 år ved hjelp av tradisjonelle krysningsmetoder.
I USA har de spist Flower Sprout i et par år allerede, der er grønnsaken kjent under navnet Kalettes.
Nøtteaktig smak
– Flower Sprout er dekorativ og utrolig smakfull, og den er enkel å håndtere. Det er bare å skylle dem godt og deretter varmebehandle dem raskt. Størrelsen minner om rosenkål, men smaken er mildere og litt nøtteaktig, forteller matfaglig rådgiver Toril Gulbrandsen i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Nykomlingen i kålåkeren er veldig næringsrik og proppfull av vitaminene B6, C og K. Den styrker immunforsvaret og kan karakteriseres som supermat, som all annen kål.
Se tre overraskende oppskrifter med grønnkål
Rå eller varmebehandlet
Flower Sprout kan gjerne serveres rå i salater, men blir enda bedre om den varmebehandles raskt. Den kan kokes, bakes, stekes, wokes eller blancheres (kokes i et par minutter). Nykokt Flower Sprout vil garantert vekke oppmerksomhet ved middagsbordet.
– Til lammesteken eller viltmiddagen blir den en innertier denne høsten, spår Gulbrandsen. Flower Sprout er så raffinert at den godt kan spille hovedrollen i en forrett også.
Høstes i oktober
I likhet med rosenkål vokser Flower Sprout på stokker. Noen få restauranter fikk prøve produktet i fjor høst, og de lot seg begeistre. I disse dager høstes Flower Sprout for hånd på Vang gård på Toten, og kålen vil snart bli tilgjengelig for vanlige forbrukere. Innhøstingssesongen for Flower Sprout er fra midten av oktober.