Kari Traa: – Jeg har tatt fargene tilbake
Kari Traa (50) er blitt en av våre mest populære designere av ullundertøy. Kvinner i alle aldre elsker kolleksjonene hennes, nå er hun aktuell med en ny.
Vi møter Kari backstage, hun er litt svett etter forberedelser og catwalk, men like blid som alltid.
Kari, hvordan er førsteinntrykket etter visningen?
– Jeg ble blitt høy, og alle er fornøyde. 
Kari ler, mye adrenalin pumper.
– Det var litt stress med kidsa, men det gikk bra og de følte seg vel. Vi øvde med modellene tidligere, så det ble en intens dag. Så var showet plutselig over, «ble det litt kort?» tenkte jeg. Vel, bare positivt at man kunne ha lyst på lengre visning etter alle forberedelsene.
Det var mange sterke farger?
– Ja, farger har vi brukt og vært tro mot hele tiden. En periode var vi mer nøytrale, men nå har vi tatt fargene tilbake. Våre kunder er vant til at vår design er spesiell, og når merket heter Kari Traa, forventes farger.
Er det noen plagg du vil fremheve?
– Vi har noen drops, som er nye produkter. Ikke alltid de blir stort volum men det er interessant å vise noe annerledes. Sesongens høydepunkt for oss er lanseringen av ullundertøyet Faith i oktober. Faith er spesielt spennende for oss, da det er det første ull-produktet som introduseres med vår nye Female First Technology. Undertøyet er spesielt utviklet for kvinner, med minimalt med sømmer og maksimal bevegelsesfrihet.
Det er pustende, ventilerende og består av 90 prosent ull. Unike plagg som virkelig setter standarden for komfort og funksjonalitet. Jeg vil også trekke frem ullundertøyet Smekker, som virkelig utmerker seg som en klar favoritt. Det er inspirerende å se hvordan det har blitt stylet her i dag, både på catwalken og blant moteprofilene. Dette plagget er også en storfavoritt blant flere av våre skiatleter og ambassadører. I tillegg har vi satset mye på fleece i gøyale mønstre og sterke farger, som Ruthie Midlayer
Hvor mange kolleksjoner lanseres?
– To i året, for sommer og vinter. Visningen nå har de varmeste produktene og er for den kommende kalde sesongen, det er bare å glede seg.
Hva kommer du til å gå med selv?
– Jeg er mest på Rose. Den designen har vært med fra starten, og er veldig Kari Traa. Inspirasjonen kommer fra veggteppet fra stølen hjemme, og er nå et ikon-produkt! Dette rosemønsteret er det fortsatt mange som ønsker seg, det har faktisk 20-årsjubileum i år. Og jeg går alltid med lue, jeg kaller meg gjerne for et luemenneske. Da jeg var hos frisøren tidligere i dag, fikk jeg høre at luebruk sliter på håret. Det får stå til! I tillegg liker jeg fasjonable skiklær, gjerne plagg som er litt baggy.
Hvordan jobber du frem en ny kolleksjon?
– Jeg er aktivt med på planlegging og ideene for hver sesong samt på markedsføring og hvilken retning merket skal gå. Hjemme på Voss skaper og syr jeg ut fra mine ideer, og noe blir til i kolleksjonene etter hvert. I tillegg har jeg et designteam som jeg stoler på og som har utdannelse innen søm.
Hvordan dukker de kreative ideene opp?
– Jeg har et våkent blikk for alt, og det er folk og natur som skaper mest inspirasjon. Når det gjelder styling, så ser jeg at mange kan bruke undertøy også alene. Man kan bli klam og varm etter skitur, tar av seg skibuksa og går i tights som funker alene. Det er ikke flaut. Og så kan man eksperimentere med skjerf rundt leggene og på andre måter.
Har du en filosofi?
– Jeg vil beholde det vi startet opp med for 22 år siden, med humor, farger og galskap, skapt for jenter av jenter. Det er den røde tråden. Det er riktignok mannfolk som går med Kari Traa også. Vi lager også en liten kolleksjon som heter «Kar i tråd», hvor sommerfugllogoen deles i to som en bart, selv om vi hovedsakelig skal fortsette med det vi kan – damekolleksjoner.
Hva er grunnen til suksessen med Kari Traa-konseptet?
– Vi er unike med hensyn til design på ull, og folk føler seg glade av de friske fargene. Det er hva vi hører av kunder. I USA synes de vi er eksepsjonelle fordi vi har vært et rendyrket sportsmerke for jenter helt fra starten av. De andre store sportsmerkene er opprinnelig herremerker som har gått over til damekolleksjoner, men stilen kan bli maskulin. Vi lyste opp med de fargesterke plaggene våre. Før gikk heller ikke damer i sportsbutikken og handlet, mens nå er det normalt








